تهران ، شهرک غرب ، بلوار دریا
98-2188582811

اجرایی شدن طرح توسعه پتروشیمی خراسان در انتظار تشکیل مجمع

علی قربانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: طرح توسعه پتروشیمی خراسان، اقتصادی ترین طرح پتروشیمی کشور است و زیر ساخت ها برای اجرای آن در استان فراهم و مهیا است.
وی افزود: اکنون کار مطالعه اف.اس این طرح انجام شده است و زیر ساخت ها در منطقه فراهم است.
مطالعه اف.اس، مطالعه امکان پذیری، فنی و اقتصادی است که برای فایناس شدن طرح انجام می شود و نتایج این طرح باید مورد تایید بانک ها باشد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون نفت و گاز پارسایان، سهم خود را به شستا فروخته و بر این اساس شستا صاحب دوسوم از سهام پتروشیمی می شود و اکنون در گام نخست باید مجمع تشکیل شود تا اجرای آن به نتیجه برسد.
وی گفت: نفت و گاز پارسیان سهم خود را به یکهزار و ۹۰۰ میلیارد ریال به شستا فروخته است البته این قیمت، روی قمیت بورس است.
وی افزود: شستا توانایی پرداخت یکهزار و ۶۰۰ میلیارد ریال سهم نفت و گاز پارسیان را دارد اما تامین ۳۰۰ میلیارد ریال هنوز باقی مانده است.
بر اساس این گزارش، طرح توسعه پتروشیمی یا فاز دوم پتروشیمی شامل تولید اوره، آمونیاک و کریستال ملامین است.
پیش از این رئیس هیات مدیره پتروشیمی خراسان گفته بود: ظرفیت تولید در طرح های اوره ۲ و کریستال ملامین در این شرکت به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند.
علی محقر اظهار کرد: ظرفیت تولید اوره در این شرکت اکنون ۴۵۰ هزار تن در سال است که ۶۶۰ هزار تن به این ظرفیت افزده می شود.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس ظرفیت تولید این محصول در مجموع به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن می رسد.
محقر اظهار کرد: ظرفیت تولید کریستال ملامین نیز اکنون ۲۰ هزار تن است که ۴۰ هزار تن به این میزان افزوده می شود.
وی با اشاره به اینکه بانک ملت پرداخت تسهیلات معادل ریالی برای طرح اوره ۲ و کریستال ملامین به میزان حدود ۶۰۰ میلیون یور را تعهد کرده است افزود: برای اجرای طرح مزبور ۵۵۰ میلیون دلار اعتبار ارزی نیاز است که توسط شرکت ژاپنی فاینانس می شود.
به گفته رئیس هیات مدیره پتروشیمی خراسان با افزایش ظرفیت تولید در طرح های توسعه ای اوره ۲ و کریستال ملامین، برای ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی می شود.
به گزارش ایرنا، کلنگ آغاز عملیات اجرایی طرح پتروشیمی ۲ از سوی رییس جمهوری در سفر استانی دولت و تدبیر خرداد ماه سال ۹۴ به خراسان شمالی زده شد. اما عملیات اجرایی آن به علل مختلف همچنان متوقف مانده است.
مسئولان خراسان شمالی تاکنون، برای اجرایی شدن این طرح بزرگ اقتصادی تلاش های زیادی انجام داده اند و بر اساس اعلام مسئولان، رئیس جمهوری بر شتاب بخشی آغاز عملیات اجرایی آن تاکید کرده است.
شمار زیادی از مسئولان و فعالان حوزه اقتصادی استان خراسان شمالی بر اهمیت این طرح و شتاب بخشی آن تاکید می کنند و آن ها اعلام می کنند که فایناس این طرح شرکت ژاپنی است، بنابراین هیچ بار مالی بر دوش دولت ندارد.
کارشناسان حوزه اقتصادی خراسان شمالی هم می گویند که مجتمع فعلی پتروشیمی خراسان ظرفیت محدودی دارد و راهی جزء نوسازی و توسعه ندارد.